U našim izvorima pod tim imenom se Smederevo pominje 1381. godine u ravaničkoj povelji, u kojoj se navodi da je knez Lazar poklonio izvesna sela i mesta manastiru Ravanica. Tek kada ga je despot Đurađ Brankovič odabrao za prestonicu Srpske države Smederevo je dobilo na značaju. U periodu od 1428. do 1480. godine Đurađ Brankovic na ušću Jezave u Dunav podiže Mali grad kao svoju prestolnicu, a zatim po ugledu na Carigradsku tvrđavu nastavlja sa izgradnjom Velikog grada na prostoru od 10,5 hektara sa jakim zidinama i 24 kule. Po završetku, Smederevski grad je bio među najvećima takve vrste u Evropi. U doba Despotovine, Smederevo je bilo centar političkog, ekonomskog i kulturnog života srednjovekovne Srbi|e Tu se kuje novac i oružje, organizuju trgovačke kolonije i rade mnoge umne glave.
Padom Smedereva pod tursku viast, 1459 godine, označen je kraj srpske srednjevekovne države i Smederevo je izgubilo onaj vodeći politički, duhovni i nacionalni značaj koji je imalo kao poslednja srpska srednjovekovna prestonica.
Ustaničke snage pod vodjstvom Karađorđa Petrovića oslobodile su Smederevo 8. novembra 1805. godine. Smederevo je tada postalo centar Ustaničke Srbije i sedište PraviteIjstvujušćeg sovjeta i Skupštine starešina i takav značaj imalo do prelaska ovog vrhovnog tela Srbije u Beograd.
Početkom XX veka stvoreni su uslovi za prerastanje Smedereva iz pretežno zanatsko trgovačke varoši u privredni industriji centar ovog dela Srbije. Osnovu tog razvoja čini, pre svega, bogato i poljoprivredno zaleđe sa nadaleko čuvenim smederevskim vinogorjem, povoljan geografski položaj na Dunavu kao najvećoj plovnoj reci Evrope, razvijena trgovina i značajni kadrovski potencijali. U Smederevu se osniva Vinogradarski podrum za preradu grožđa, a ubrzo zatim 1913. i Akcionarsko društvo SARTID (Srpsko Akcionarsko Rudarsko Topioničarsko Industrijsko Društvo).
Smederevo je jedan od srpskih gradova koji je najteže stradao u oba svetska rata. Ta su stradanja naročito bila teška u apokaliptičnoj eksploziji deponovane municije u smederevskoj Tvrđavi, juna 1941 qodine, u kojoj je poginulo oko 9.500 ljudi, isto toliko ranjeno, a grad je bio bukvalno sravnjen sa zemljom. Posledice ovog tragičnog događaja Smederevo je dugo lečilo, a one su na zidinama starog smederevskog grada (danas u dobroj meri renoviranog) još uvek vidljive.
Opština Smederevo se nalazi na južnom obodu Podunavskog basena i severoistočnim obroncima šumadijskog pobrđa. Oivičena je sa severa Dunavom i sa istoka Velikom Moravom. Podneblje ovog kraja karakteriše umereno kontinentalna klima.