Dan Muzeja primenjene umetnosti obeležava izložba:
RAZGLEDNICE U SRBIJI 1895-1914
6. novembar 2009 – 15. januar 2010.
Muzej primenjene umetnosti u Beogradu, Vuka Karadžića 18.
Autor: mr Jelena Perać, kustos.
Od vremena kada su se pojavile u trećoj četvrtini 19. veka, pa do današnjih izdanja, razglednice - «ilustrovane poštanske karte» - predstavljaju veoma rasprostranjen vizuelni materijal, i čine značajan deo vizuelne kulture modernog doba. One pripadaju korpusu novih vizuelnih medija koji su se pojavili tokom 19. veka. Nastanak razglednica u našoj sredini praktično korespondira s pojavom filma, dok im je velika prethodnica i osnova u 19. veku bila fotografija.
Razdoblje 1895–1914. obuhvata pojavu i produkciju razglednica u prvom periodu njihovog postojanja u Kraljevini Srbiji, odnosno vreme njihovog nastanka, razvoja i širokog rasprostiranja. Prva serija razglednica u Srbiji, u izdanju beogradske knjižare Velimira Valožića, pojavila se 1895. godine, a uskoro su je pratile brojne serije ovog i drugih izdavača.
Izložba Razglednice u Srbiji 1895-1914 predstavlja pokušaj novog sagledavanja i vrednovanja razglednice kao jedinstvenog vizuelnog artefakta koji je imao mesto i značenje u određenom kulturno-istorijskom i umetničkom kontekstu. Kao nova, popularna vizuelna forma, koja se proizvodila i distribuirala masovno, razglednice su predstavljale snažno komunikaciono sredstvo, čije se delovanje i funkcija u javnosti krajem 19. veka u mnogim aspektima može uporediti s onom koje su u kasnijem periodu preuzeli savremeni masovni elektronski i digitalni mediji.
Upravo funkcija razglednice kao sredstva masovne komunikacije je u glavnom fokusu prezentacije na izložbi, kao i u studijskom tekstu autora Jelene Perać koji je prati. Na izložbi je prikazano 367 eksponata – razglednica koje se danas čuvaju u kolekcijama Muzeja primenjene umetnosti, Narodne biblioteke Srbije i Biblioteke grada Beograda, kao i u privatnoj kolekciji gospodina Miloša Jurišića. Predstavljene su kroz nekoliko segmenata:
1. topografske razglednice (urbani javni prostor, javna zdanja, javni spomenici i predstave prirode)
2. razglednice s predstavama javnih svečanosti i događaja (javne svečanosti i predstave ratnih dešavanja)
3. portretne razglednice (predstave znamenitih ljudi i heroja i predstave naroda)
4. razglednice – reprodukcije umetničkih dela
5. reklamne razglednice
Izložbu prati reprezentativna publikacija – katalog, s obimnim studijskim tekstom, bogatim ilustracijama i kataloškim delom. Prof. dr Miroslav Timotijević u recenziji teksta J. Perać navodi da je on napisan na osnovu sistematskog istraživanja i dobrog poznavanja referentne literature, a metodološki je strukturiran na modernim teorijama vizuelne kulture.
Autor izuzetno elegantne postavke je arh. Bojana Đurović, dok je rafinovano grafičko oblikovanje kataloga delo Dragane Lacmanović.
LINK: VIRTUELNA GALERIJA ITN